Na czym polega katalogowanie stron internetowych?

Katalogowanie to czynność polegająca na dodaniu opisu strony internetowej do katalogu stron. Katalogi podzielić można na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich są katalogi darmowe do których dodanie opisu strony jest darmowe, drugą kategorią są katalogi płatne za które pobierana jest opłata z tytułu rozpatrzenia przez moderatora katalogu możliwości dodania strony.

Internetowe katalogi

W internecie znaleźć można zarówno katalogi wielotematyczne, które zawierają zbiór opisów stron z dowolnych kategorii jak również katalogi tematyczne w których znajdują się strony z określonej tematyki. Pewnego czasu popularne były katalogi na stronie www.GorzowInfo.pl, które zrzeszały strony internetowe z okolic Gorzowa Wielkopolskiego oraz strony regionalne z innych części Polski. Podejmując się zadania katalogowania strony zarówno prywatnej jak i firmowej należy zadać sobie pytanie do których katalogów stron warto dodać wpis. Nie każdy katalog stron nadaje się z punktu widzenia pozycjonowania do umieszczenia w nim wpisu. Wiele katalogów zwłaszcza darmowych przepełnionych jest dużą ilością mało wartościowych stron z opisami stron generowanymi z automatu.

Wpisy w katalogach internetowych

Dodanie wpisu strony do takiego katalogu mija się z celem ponieważ nie tylko nie uzyskamy silnego linka pozycjonującego ale możemy również zaszkodzić pozycjonowanej stronie. Katalogować warto do katalogów stron, które posiadają moderację, wpisy w nich są na bieżąco rozpatrywane. Takie katalogi zazwyczaj są płatne ale zapewniają zazwyczaj znacznie silniejszy link pozycjonujący w porównaniu do katalogów darmowych. W internecie na forach dyskusyjnych, blogach czy też grupach dyskusyjnych pozyskać można listę katalogów stron do których warto dodać wpis. Takie listy są często tworzone przez same firmy pozycjonujące i nie zawsze są one publicznie dostępne.