Czym jest CMS?

CMS jest narzędziem programowym do tworzenia, administrowania i zarządzania stroną internetową. Aby lepiej zrozumieć czym jest CMS i co możemy z nim zrobić skupmy się się na jego 3 głównych funkcjach:

Tworzenie strony internetowej.
Zarządzanie i utrzymanie strony internetowej.
Zarządzanie stroną internetową i samym systemem CMS.

Nie są to jedyne funkcje, które może wykonywać CMS, ale bez wspomnianych funkcji z nich nie moglibyśmy uznać go za prawdziwego menedżera treści. Bardziej zaawansowane lub wyspecjalizowane CMS-y dla pewnych specyficznych działań np. sklepy internetowe będą miały dodatkowe funkcje dla specyficznych potrzeb tego typu stron np. katalog produktów.

Tworzenie strony internetowej.

Stworzenie strony internetowej wymaga zastosowania kilku technologii, zarówno do generowania stron HTML, jak i do przechowywania i dostępu do wykorzystywanych przez nie zasobów (takich jak obrazy czy dokumenty do pobrania).

Menedżer treści pozwala na stworzenie strony internetowej bez konieczności znajomości żadnej z tych technologii lub co najwyżej podstawowej wiedzy związanej z edycją stron internetowych. Głównie te związane z formatem tekstu (pogrubienie, kursywa, linki, itp.).

Jakie są zalety i wady stosowania systemu CMS?

Wybór layout’u strony

Jednym z pierwszych zadań przy tworzeniu strony internetowej z menedżerem treści jest zazwyczaj zdefiniowanie, wybór lub zaprojektowanie jej wyglądu wizualnego. To, co na przykład w menedżerze treści WordPressa nazywane jest "szablonem". Po wybraniu tematu, menedżer treści udostępnia nam dostępne szablony dla tego tematu, a za pośrednictwem interfejsu menedżera treści możemy wprowadzić treści, które zostaną pokazane w przeznaczonych do tego celu miejscach w tych szablonach.